الگوی طرح درس روزانه ، درس ششم مطالعات اجتماعی
مشخصات کلی |
نام آموزگار :غفارجنگارکی تعداد دانش آموزان : 20نفر پایه :ششم مدت جلسه : 50 دقیقه صفحه :34-28 موضوع : محصولات کشاورزی از تولید تا مصرف تاریخ اجرا : |
زمان |
هدف کلی |
آشنایی با چگونگی چرخه تولید ، رشد و مصرف محصولات کشاورزی |
|
اهداف جزئی |
انتظار می رود دانش اموز پس از پایان درس بتواند : 1- دو فعالیت مهم کشاورزی را بشناسد . 2- مفهوم زراعت و باغداری را تعریف کند و مثال بزند . 3- محصولات کشاورزی را از نظر تنوع در کشورمان دسته بندی کند و برای هر گروه مثال هایی را ارائه می دهد . 4- پراکندگی محصولات کشاورزی را روی نقشه نشان می دهد . 5- تفاوت کشت گلخانه ای را با کشت معمولی بداند و با مثال بیان کند . 6- فرایند تولید تا مصرف محصولات کشاورزی را می داند . 7- سفارش خداوند و اولیا را درباره ی اسراف بیان کند . 8- شرایط کشت انواع محصولات کشاورزی را بیان می کند . 9- درباره ی حدیث امام صادق و مفهوم آن توضیح می دهد و خود نیز درباره اهمیت کشاورزی حدیثی را به کلاس ارائه می دهد . 10- انواع خشکبار صادراتی ایران را نام می برد . 11- درباره مصرف بهینه مواد صحبت می کند . 12- نمودار های مربوط به محصولات کشاورزی را ترسیم کرده و می خواند . 13- مهارت خلاقیت و کاوشگری در هنگام بیان مفاهیم درس را کسب می کند . 14- دانش آموز کشاورزی را به عنوان یک شغل پاک و شریف می داند و به کشاورزان با احترام می نگرد . 15- دانش آموز همگام مصرف نعمت های الهی خصوصا تولیدات کشاورزی شکر الهی را به جای می آورد . |
|
هدف های رفتاری (ورودی) |
انتظار می رود دانش آموزان قبل از تدریس درس جدید بتوانند *عوامل موثر بر کشاورزی را بشناسد و بیان کند . درباره غذای محلی منطقه خود توضیحاتی را ارائه دهد · انواع محصولات منطقه خود را بشناسد و چند نمونه را نام ببرد . · روش کشت محصولات منطقه خود را بداند . |
|
هدف های رفتاری(خروجی) |
انتظار می رود دانش آموز بعد از پایان درس جدید بتوانند : زراعت و باغداری را تعریف کند و سه گروه از گیاهان زراعی را نام ببرد . نمودار مربوط به تولیدات سال های گذشته محصولات کشاورزی منطقه خود را رسم کرده و توضیح دهد . شرایط کشت انواع محصولات کشاورزی را بیان کند . درباره مصرف بهینه مواد غذایی صحبت کند . انواع محصولات جالیزی منطقه خود را نام ببرد . کشت گلخانه ای را با کشت معمولی مقایسه کند . فرایند چرخه تولید تا مصرف تعدادی از محصولات کشاورزی را بیان کند نگرشی مثبت نسبت به کار کساورزی کسب کرده باشد و با احترام با کشاورزان منطقه برخورد نماید . بعد از کسب شناخت از زحمت کشاورزان عزیز هنگام مصرف مواد غذایی از اسراف پرهیز می کند و به دیگران هم این امر را توصیه می کند . |
|
تکنولوژی آموزشی |
کتاب درسی – تصاویر تهیه شده فناوری هاینوین – پاورپوینت – ماکت انواع محصولات – نقشه ایران – تهیه کاربرگ ها |
|
روش تدریس |
تلفیقی از روش پرسش و پاسخ ، نمایشی ، بارش مغزی و it و روش های گروهی |
|
|
فعالیت های قبل از تدریس درس جدید |
|
1-ایجاد رابطه عاطفی |
سلام و احوالپرسی – حضور و غیاب نظری – جویا شدن از علت غیبت غائبین – بررسی تکالیف و کاربرگ های جلسه قبل یل پروژه های انجام شده |
3دقیقه |
2-انجام ارزشیابی تشخیص/آغازین |
انجام پرسش هایی از درس گذشته جهت یادآوری و رفع مشکل احتمالی مانند : م:چه عوامل در کشاورزی موثرند ؟ عوامل طبیعی موثر در کشاورزی کدامند ؟ م:عوامل انسانی موثر در کشاورزی کدامند : م:علت برتری محصولات کشور ما بر بسیاری از کشور ها چیست ؟ |
3دقیقه |
3-تنظیم وضعیت کلاس |
دانش آموزان را به وسیله کارت هایی که هر کدام نشان دهنده نوعی کشت می باشند در گروه های 4 نفره تقسیم می کنیم |
3دقیقه |
4-ایجاد انگیزه درس جدید |
ابتدا سبد و ماکتی را که با خود برده ایم در برابر دید دانش آموزان قرار می دهیم . سپس حدیثی از امام صادق را روی تابلو نمایش می دهیم و از گروه ها می خواهیم برداشت خود را از آن برای کلاس بیان کنند . تا به موضوع درس پی ببرند آن گاه تصاویر آماده شده را به گروه ها نشان می دهیم و می خواهیم در مورد آن ها با هم م کرده و نظرات خود را بیان کنند . |
3دقیقه |
فعالیت های مربوط به ارائه درس |
دانش آموزان پس از پرسش معلم و توجه به تصاویر و م با اعضای گروه با راهنمایی معلم مفهوم ذراعت و باغداری پی برده ، آن ها را تعریف کرده و با هم مقایسه می کنند . *پس از تدریس اسلاید 8 و معرفی گروه های گیاهان زراعی و همچنین توضیحا لازم درباره کشت گندم برنج و تفاوت آن ها کاربرگ شماره 9 را به عنوان فعالیت ارزشیابی مرحله ای در اختیار گروه ها قرار داده تا شماره گذاری کنند . بعد نمودار اسلاید 9 را نشان داده و پس از راهنمایی های لازم مقایسه میزان برداشت ها و نقاط کشت این دو محصول را از گروه ها می خواهیم *با نشان دادن ماکت بقالی گروه حبوبات را معرفی کرده و توضیحات لازم در مورد نحوه ی کشت و کاربرد این محصولات توضیحات لازم را از گروه ها می خواهیم و بعد محصولات جالیزی را از روی ماکت مربوطه نشان داده و با همراهی گروه ها تدریس می کنیم . کشت گلخانه ای را با کمک شاگردان معرفی کرده و توضیحات تکمیلی در مورد چگونگی تهیه گلخانه و مقایسه این نوع کشت با دیگر کشت ها ارائه می شود . سپس باغداری و محصولات خشکبار صادراتی با پرسش و پاسخ و اسلاید های مربوطه تدریس شده و از باغداری که به دعوت ما به کلاس آمده خواسته می شود تا در مورد کار خود توضیحات لازم را ارائه دهد و سپس کاربرگ شماره 7 توسط گروه ها تکمیل می شود . در پایان در مورد نحوه ی برداشت و چگونگی رساندن محصولات به دست مصرف کنندگان . ذخیره سازی و درست مصرف کرد محصولات ، همچنین وظیفه ما در برابر زحمت کار کشاورزان از خود بچه ها توضیحاتی را می خواهیم . و خود ما آن توضیحات را تکمیل می کنیم . |
25دقیقه |
ارزشیابی مرحله ای |
انجام کاربرگ شماره 7 و 9 در کلاس و پرسش و پاسخ های آموزگار برای رسیدن به اهداف کتاب – تعریف انواع کشت توسط گروه ها و مثال زدن برای آن ها نوعی ارزشیابی مرحله ای حساب می شود . |
5دقیقه |
ارزشیابی پایانی |
مفاهیم و اهداف درس را در قالب پرسش هایی از گروه ها می پرسیم . مثلا کشت گلخانه ای چه مزایایی دارد ؟ یا سه گروه از محصولات کشاورزی را نام ببرید . |
3دقیقه |
نتیجه گیری و جمع بندی |
فعالیت م: بیان خلاصه ای از موضوعات اصلی درس که در ارشیابی پایانی از خود دانش آموز گرفته ایم مانند : انواع کشت در کشورمان چیست ؟ باغداری چه تفاوتی با زراعت دارد ؟ مزایای کشت گلخانه ای را نام ببریم ؟ |
3دقیقه |
تعیین تکلیف و فعالیت های تکمیلی |
از دانش آموزان می خواهیم از فروشنده ی میوه و سبزی محله خود سوال کنند : کدام محصولات مغازه اش جالیزی هستند ؟ کاربرگ شماره 8 را در اختیار دانش آموزان قرار داده تا در منزل حل کنند و : با یک کشاورز مصاحبه کنند و گزارش آن را به کلاس ارائه دهند . یک حدیث درباره اسراف از والدین بپرسند و بنویسند ؟ |
2دقیقه |
پایان
بهار 1401
نویسنده:غفار جنگارکی
تعریف پروژه
برای پروژه تعاریف مختلفی ارائه شده است ولی مفهوم همه آن ها یکسان می باشد.
یك پروژه مجموعهای از فعالیتهاست كه برای دستیابی به منظور یا هدف خاصی انجام میگیرد . یا به عبارت دیگر مجموعه اقدامات و عمليات خاص که داراي روابط منطقي با يکديگر است بوده و براي رسیدن به هدف يا اهداف معيني انجام ميشود.
دلایل استفاده از روش پروژه
الف)کار پروژهای موجب رشد و پرورش این دسته از مهارتها و تواناییها میشود:
۱.
مهارت در بهکارگیری دانش و اطلاعات و
خبرگی در حل مسائل گوناگون؛
۲.
توانایی کار کردن با دیگران (کارگروهی)؛
۳.
تفکر واگرا و همگرا از طریق بها دادن به
الهامات شهودی و جرقههای ذهنی آنی به موازات پرورش تفکر منطق و طی مراحل گامبهگام
در حل مسئله؛
۴.
خودتنظیمی و احساس مسئولیت، به علت دانشآموز
محور بودن کار، چه در صورت موفقیت یا شکست؛
۵.
قابلیت بروز خلاقیت و جرئت و جسارت دادن به
بچهها و تقویت روحیه فداکاری؛
۶.
پرورش توانایی تجسم، پیشبینی و حدس و گمان.
ب) کار پروژهای از آن نظر که مسئولیت کار را به خود دانشآموزان میسپارد
و جریان یادگیری به وسیله خود آنان هدایت میشود، ارزشمند است. گرچه سایر روشهای
تدریس نیز ممکن است جنبههای فوق را پرورش دهند، اما شیوه پروژهای به لحاظ در هم
آمیختن همه آنها برای کسب توانایی در تکمیل پروژه، ارزش فوقالعادهای دارد.
انواع پروژه
پروژه اجرايي
پروژه خدماتي
پروژه مطالعاتي و تحقيقاتی
مراحل انجام پروژه
نقطه آغازين يك پروژه با هر طبيعت و خصوصيتي كه باشد، عبارت از يك نظريه يا فكر و يا خواسته است كه توسط يك شخص يا يك گروه از اشخاص، يا يك موسسه و سازمان ايجاد ميشود.
ايده اصلي هر طرح، ممكن است از طرف داده يا ستاده سيستم اقتصادي كشور، الهام گرفته شود، بهعبارت ديگر طرحهاي مبتني بر طرف داده، براساس اطلاعات مربوط به مواد اوليه، شناسايي و اجرا ميشوند، در حالي كه دسته دوم، جهتگيري تقاضا را در كشور دنبال ميكنند.
بنابراين، طرحهاي دادهاي براساس اطلاعات مربوط به مواد اوليه كشاورزي، توليدات جنگلي، دامداريها، شيلات، منابع معدني، مهارتهاي انساني و پيشرفتهاي تكنولوژيك جديد، شناسايي ميشوند. اما، طرحهاي ستادهاي براساس نيازهاي جمعيتي يا صنعتي كشور، شناسايي ميشوند.
بههر روي، ايده مطرح شده بايد از نظر عملي و اقتصاديبودن، با درنظر گرفتن كليه شرايط اقتصادي، فني، مالي، سياسي، اجتماعي فرهنگي، زيست محيطي و. تاييد شود. در اين ميان روش صحيح ارزيابي اقتصادي و درنظر گرفتن كليه جوانب كار بسيار مهم است و بهرهگيري از روشهاي نوين، همچون بهكارگيري نظريه فازي در آناليز پروژههاي سرمايهگذاري كه توان ارزيابي همزمان دادههاي كيفي را در كنار دادههاي كمي (به صورت عدد و رقم) فراهم ميكند، ميتواند مثمرثمر باشد.
در صورتي كه نتيجه ارزيابي مثبت باشد، گزينههاي ممكن براي اجراي پروژه، توسط مشاور طرح بهصورتي كلي تبيين شده، نكات مثبت و منفي هريك ذكر شده و براي انتخاب بهترين گزينه به كارفرما ارائه ميشود.
در اين مرحله، توانايي و تجربه مهندس مشاور، بسيار حياتي است.
حضور فعال گروه برنامهريزي و كنترل پروژه
بسيار مهم است كه واحد برنامهريزي و كنترل پروژه، از آغاز و در اولين مرحله، بهطور جدي و فعال وارد عمل شود. حركت پوياي مسئولان برنامهريزي و كنترل پروژه در اين مرحله و تاثير آنها بر امكانسنجي و انتخاب گزينه بهتر، ميتواند جايگاه اين واحد را بهعنوان كنترلكننده فعاليتهاي ساير واحدها، مستحكم ساخته و نقش آن را بهصورتي واضح و روشن بازگو سازد.
قابل توجه است كه براساس تعاريفي كه از مفاهيم برنامهريزي و كنترل ارائه كرديم، برنامهريزي صحيح فعاليتها و منابع، همچنين كنترل دقيق سه عامل مهم زمان، هزينه و كيفيت، بدون توجه به ارزيابي كلي انجام شده و نحوه انتخاب گزينه مناسب در اين مرحله، نميتواند بهدرستي انجام گيرد.
علاوه براين، حضور فعال واحد كنترل پروژه در اين مرحله، باعث ايجاد انگيزه و احساس مسئوليت بيشتر در اين واحد ميشود.
نيم نگاهي به وضعيت فعلي: يكي از نكات مهم در مرحله نظري، وم وجود يك سيستم منظم و تعريف شده شناسايي، امكانسنجي و اجراي طرح است، چرا كه تضمينكننده تخصيص بهينه سرمايه، بهعنوان مهمترين عامل محدود اقتصادي در هر كشور است.
تهیه کننده:غفار جنگارکی
برای دانلود ورد این مقاله به شماره واتساپ 09022887043 پیام بدین.
تحلیل محتوای توصیفی تصاویر کتب درسی
جامعه آماری: تصاویر کتاب هدیه های آسمانی پایه پنجم ابتدایی
طبقه بندی
نام کتاب |
اهداف |
حیطه ها |
کد ها |
هدیه های آسمانی |
آشنایی اولیه دانش آموزان با مطالب درس از طریق تصاویر |
شناختی |
1 |
درک مطلب از طریق تصاویرارزشمند است |
شناختی |
1 |
|
درک فعمیدن مسئله از طریق تصاویر |
شناختی |
1 |
|
درک و فهمیدن این موضوع که همیشه همه چیز آرام نیست و ممکن است هر لحظه اتفاقی رخ بدهد(در زندگی) |
شناختی |
1 |
|
به کار گیری تصاویر برای فهم مطلب از طریق آن |
شناختی |
1 |
|
ایجاد علاقه و ارزشمند شمردن یادگیری درس از طریق تصاویر در دانش آموزان |
عاطفی |
2 |
|
فهمیدن این مسئله که انسان و مردم به برای شاد بودن به تنوع در تصاویر نیاز دارند |
شناختی |
1 |
|
یاد دادن آنچه را که آموختی ویاد گرفته است را به کار گیرد و به دیگران منتقل کند |
شناختی |
1 |
|
ایجاد نگرش مثبت و ارزشمند نسبت به تصاویر در دانش آموزان |
عاطفی |
2 |
|
توجه به اینکه درک مطلب از طریق تصاویر ساده و آسان می باشد برای دانش آموزان |
عاطفی |
2 |
|
قضاوت در مورد درس از طریق تصاویر هر درس |
شناختی |
1 |
|
دانش آموزان به صورت فردی و مستقل در یادگیری درس از طریق تصاویر همواره تلاش کنند. |
روانی حرکتی
|
3 |
|
دانش آموزان هر روز ساعتی را برای خود در طول زندگی روز مره خود مشخص کنند و به مشاهده تصاویر برای درک بهتر مطالب درس می پردازند. |
روانی حرکتی
|
3 |
واحد ثبت :تصاویر (صفحه)
روش آماری: درصد فراوانی
رمز گذاری اطلاعات: (شناختی کد1) (عاطفی کد 2) (روانی حرکتی کد 3
پردازش اطلاعات
نتیجه گیری و نظر دانشجو
باتوجه به تحلیل صورت گرفته از تصاویر کتاب هدیه های آسمانی پایه پنچم ، دروسی که به صورت تصادفی انتخاب شده اند این نتیجه را به دست آوردم که در هر سه درس منتخب توجه زیادی به حیطه شناختی دانش آموز شده است وبعد در کنار آن نیزبه حیطه عاطفی وسپس به حیطه روانی حرکتی پرداخته است.ومعلم هنگام تدریس توجه داشته باشد که دانش آموز تا چه اندازه به این اهداف دست پیدا کرده است ویا رسیده است وبرنامه ریزی درسی خود را متناسب با این اهدافی که در سه حیطه مشخص شده است بنا نهد.
نویسنده:غفار جنگارکی
برای دانلود ورد این مقاله به شماره واتساپ 09022887043 پیام بدین.
درباره این سایت